K24

  Kobane direnişinin şahidi kültür merkezi yeniden açıldı

  KOBANÊ – Kobanê direnişi şahitlerinden Baqi Xido Kültür Sanat Merkezi, direniş sırasında meydana gelen hasarların onarımı ardından düzenlenen törenle tekrar açıldı.
  Baqi Xido Kültür Sanat Merkezi, YPG/YPJ savaşçılarının efsaneler yazdığı yerlerden biri. Baqi Xido Kültür Sanat Merkezi çalışanları 6 ay önce merkezin onarımına başlamıştı.
  Kültür merkezinde resim, tiyatro, müzik, folklor, şiir ve heykel gibi birçok bölüm ve ayrıca bir eğitim salonu yer alıyor.
  Demokratik Özerk Yönetim temsilcileri, sivil toplum örgüt üyeleri ve QSD savaşçılarının da aralarında bulunduğu yüzlerce yurttaş açılış töreninde hazır bulundu.
  Açılış töreninin düzenlendiği salon, Kobanê direnişi şehitlerinin fotoğrafları, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan posterleri ve sanatçı Baqi Xido’nun fotoğraflarıyla donatıldı.
  Merkezin kapısı Şehit annesi Semre Ehmed tarafından açıldı. Ardından şehitler anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Daha sonra Baqi Xido Kültür Sanat Merkezi üyesi Dijwar Zagros konuştu ve merkezin açılışını kutladı. Zagros, YPG/YPJ savaşçılarının merkezdeki direnişinde dikkat çekerek, “Savaşçılar bu merkezde Kobanê’nin özgürleşmesi için canlarını feda edecekleri sözünü vermişti. Bu merkezde çetelere karşı birçok kahramanca efsane yazıldı” dedi.
  Ardından konuşan PYD Kobanê Kantonu Yönetim Üyesi Dilber Yusif, merkezin açılışını kutladı ve Kobanê için canlarını feda eden tüm özgürlük savaşçılarını andı.
  Kobanê direnişinde yerini alan YPG Komutanlarından Heqi Kobanê ise, “Burası Kobanê halkı için tarihi bir yer. Burada birçok savaşçı canını feda etti, direniş ruhu burada bir kez daha gösterildi” dedi.
  Konuşmaların ardından Baqi Xido Kültür Sanat Merkezi üyeleri şarkılar dillendirdi. Ayrıca Kobanê aydınları da şiir okudu.
  Açılış töreni Kobanê direnişini selamlayan ve “Şehît Namirin” sloganlarıyla son buldu.
  (hp/na)
  ANHA
  Top News