K24

  İran’da cumhurbaşkanı seçimleri başladı

  HABER MERKEZİ – İran’da seçmenler yeni Cumhurbaşkanını seçmek için sandık başına gitti. Seçim yarışı mevcut Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile din adamı İbrahim Reisi arasına geçiyor.
  Kürtler ve İranlı muhalifler seçimleri boykot etti. İran dini lideri Ali Hamaney, bu seçimlerin önemli olduğunu savunarak, oy kullanmaya çağırdı.
  Sandıklar yerel saatle 18.00’de kapatılacak. Ancak bazı kentlerde oy kullanma işlemleri uzatılabilir. Seçim sonuçlarının sandıklar kapandıktan sonra 24 saat içerisinde netleşmesi bekleniyor.
  80 milyonu nüfuslu İran’da 18 yaşın üstünde 56.4 milyon kayıtlı seçmen var. Cumhurbaşkanlığı seçimleri için 1600 kişi aday oldu. Ancak, atama yoluyla gelen Muhafızlar Konseyi adaylardan sadece 6’sını kabul etti. Önceki seçimlerde olduğu gibi hiçbir kadının adaylığı kabul edilmedi.
  İki adayın çekilmesiyle geriye dört aday kaldı. Gerçekte ise sadece iki aday yarışıyor: 2013 yılından beri iktidarda olan Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile muhafazakar rakibi İbrahim reisi.
  Mustafa Haşemitaba ve Eşhag Jahangiri adaylıktan çekilerek Ruhani’ye destek verdi. Tahran Belediyesi Başkanı Muhammed Bager Galibaf, Reisi lehine adaylıktan çekildiğin duyurdu. Mustafa Mirsalim resmi olarak çekilmediyse de Reisi’ye destek açıklamasında bulundu.
  Seçimleri Ruhani ya da Reisi kazanacak. Anayasa’ya göre Cumhurbaşkanı “dindar bir Şii” olmalı. Bir Cumhurbaşkanı ancak iki kez üst üste bu görevi yürütebiliyor. 1989 yılından bu yana Ruhani’den önceki üç cumhurbaşkanı iki kez üst üste seçildi.  Ruhani de ikinci kez Cumhurbaşkanlığına talip oldu. Cumhurbaşkanlığı dört yıllığına seçiliyor. 19 Mayıs’taki seçimlerde adaylardan biri yüzde 50’nin üzerinde oy almazsa, bir hafta sonra ikinci tur yapılacak. Ruhani 2013’teki seçimlerde oyların yüzde 50.7’sini alarak seçilmişti.

  Top News