K24

  ‘Kürt halkının egemen sisteme karşı mücadelesi devam ediyor’

  KOBANÊ – Demokratik Toplum Hareketi (TEV-DEM) ve Demokratik Özerk Yönetimi tarafından Mayıs ayı Şehitleri Kobanê ketinde gerçekleştirilen bir toplantıyla anıldı. Kobanê Kantonu TEV-DEM Yönetimlerinden Ali Kobanê, toplantıda konuştu ve “Kürdistan’ın her dört parçasında Kürt halkının egemen sisteme karşı mücadelesi devam ediyor” dedi.
  Kobanê Yasama Meclisi Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıda onlarca Kobanêli, Özerklik Yönetimi kurum üyeleri, TEV-DEM üyeleri, Kobanê Kantonu Yürütme Meclisi Başkanı Enwer Muslim ve yardımcısı Bêrivan Hesen, Savunma Konseyi Başkanı İsmet Şêx Hesen, Yasama Meclisi Eşbaşkanları Fayîze Ebdî ve NÎhad Ehmed hazır bulundu.
  ’30 bin şehit ve mücadele devam ediyor’
  Özgürlük savaşçıları anısına bir dakikalık saygı duruşuyla başlayan toplantıda TEV-DEM Kobanê Kantonu yönetiminden Ali Kobanê konuştu ve Kürt halkının yıllardır egemen sisteme karşı yürüttüğü mücadelesi ve bu mücadelede Şehitlerin rolünü dile getirdi. Ali, Mayıs ayı şehitlerini anarak şöyle devam etti: “Mayıs ayında Kürt Halkının Özgürlük Hareketinde şehit olan 30 bin şehidi anıyoruz. Bugün de Kürdistan’ın her dört parçasında da Kürt halkının egemen sistemlere karşı mücadelesi devam ediyor ve Kürt gençleri kahramanca canlarını feda ediyor” dedi.
  “Özgürlük direnişinde karşımıza birçok engel çıkıyor. Bu engelleri aşmak için kültürel, askeri ve siyasi yönden kendimizi geliştirmeliyiz” diyen Ali Kobanê konuşmasının sonunda Kobanê’de Kürt gençlerinin direnişini anarak şunları söyledi: “Kürt gençleri Kürdistan’ın her dört parçasında hep birlikte egemen sistemlere karşı direniyor. Kobanê kentinde olan ve Kürdistan’ın her dört parçasından şehitlerin bulunduğu Şehit Dicle Şehitliği de bunun örneğidir.”
  (hp)
  ANHA

  Top News