K24

  Halep’teki Arap aşiret önderleri Türk işgalini reddediyor

  HALEP – Halep’teki Arap aşiretleri önderleri Türk ordusunun Suriye topraklarına işgalini reddetti.
  Demokratik Suriye Meclisi (MSD), Halep kentinde toplantı düzenlendi. Halep’teki Arap aşiretlerinden Bubna, Begara, Tey, Zeydî, Mucademe, Beha ve Şermer aşiretleri kanaat önderleri ile Arap, Kürt, Süryani ve Türkmen halklarından şahsiyetler hazır bulundu.
  Halep MSD Bürosu Eşbaşkanı Mirî El-Şiblî, Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) Tebqa kenti ve Fırat Barajı’nı DAIŞ çetelerinden temizlemesi ile elde ettiği başarıya dikkat çekti.
  Ardından, MSD Halep Resmi Sözcüsü Yehya Ebû El-Bera siyasi belge ve 25 Şubat’ta Dêrîk kentinde gerçekleşen MSD 2.Kongresinin sonuç bildirgesini okuyarak açıklamasını yaptı.
  Toplantının adından Arap aşiretleri kanaat önderleri ortak bir basın açıklaması yaptı. Açıklama MSD binasında Beha Aşireti Kanaat Önderi Ebdulrehman İzo tarafından okundu.
  Basın açıklamasında şu sözler söylendi: “Halep Arap Aşiretleri Kanaat Önderleri olarak, Türkiye’nin Suriye topraklarında olmasını kınıyoruz. Türk devleti topraklarımızın bir kısmını işgal etmiştir, Osmanlı dönemindeki gibi öldürme, sivillerin göç ettirilmesi, bölgede demografik yapının değiştirilmesi ve Kürt, Arap ve diğer halkların bölgeden göç ettirilmesinin tekrar yaşanmasını istemiyoruz. Türk devletinin politikası Osmanlı faşist siyasetinin devamıdır.
  İşgalci Türk ordusunu bölgemizden çıkarmaları ve görevlerini yerine getirmeleri için tüm uluslararası kurumlara sesleniyoruz.”
  (zd)
  ANHA

  Top News