K24

  Şehit Xebat Derik, Derik’te anıldı


  QAMIŞLO – Şehit Xebat Derik, şehadetinin 6’ıncı yılında Derik’te anıldı.
  Qamişlo Kantonundan binlerce kişinin katıldığı anma töreni, Derik kentinde bulunan Şehit Xebat Derik Şehitliği’nde gerçekleştirildi. Binlerce kişi, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın fotoğrafları ve çiçeklerle şehitliğe geldi.
  Törende YPG Sözcüsü Nuri Mehmud, TEV-DEM yönetiminden Asya Abdullah, Cizre Kantonu Eşbaşkanı Heva Erebo da hazır bulundu.
  Törende konuşan Nuri Mehmud, şehit Xebat Derik’in YPG’nin temellerini attığını belirterek, “Bizi bu tarihi sürece ulaştıran şehitlerin karşısında saygıyla eğiliyoruz. Şehit Komutan Xebat’ın kurduğu güç, DAIŞ’e karşı en büyük güç oldu ve tüm Kuzey Suriye halklarını savunuyor” dedi.
  Mehmud, sözlerini şehit Xebat Derik’e, onun yolunun takipçisi olacakları sözünü vererek sonlandırdı.
  Törende Asya Abdullah da yaptığı konuşmada şehit Xebat Derik’in Rojava devriminde öncü rol üstlenerek YPG askeri gücünü kurduğunu belirtti ve teröre karşı savaşan tek güç olarak tanınan QSD’nin de bu emeklerin ürünü olduğunu söyledi.
  Şehit Xebat Derik’in kardeşi Hisen Mehmud da törene katılanları selamlayarak, şehit Xebat’ın tüm Kürdistan’ın şehidi olduğunu belirterek, kardeşinin yolunu takip sözü verdi.
  Konuşmaların ardından Şehit Xebat Derik’in mezarlığı çiçeklerle süslendi. Tören “Şehit Namirin” sloganlarıyla sona erdi.
  ANHA

  Top News