K24

  YPG: Şehit Xebat izinde ulusal bir güç kuruluyor

  HABER MERKEZİ – Halk Savunma Birlikleri (YPG), şehit komutan Xebat Dêrik’in özgürlük yolunda yürüyen savaşçıların, Rojava-Kuzey Suriye’yi savundukları ve ulusal bir güç oluşturmaya çalıştıklarını belirtti.
  Halk Savunma Birlikleri (YPG), komutan Xebat Dêrik’in şahadetinin 6. yılında kamuoyuna yazılı açıklama yaptı. Şehit Xebat Dêrik’in anıldığı açıklamada, şehidin mücadelesi için verilen sözün demokratik ve özgür Suriye kurulana kadar devam edeceği kaydedildi. Şehit Xebat Dêrik’in devrimci bir duruşla bölgedeki savaşın en ön cephelerinde yer aldığı ifade edilen açıklamada, “Suriye devriminin başlamasıyla şehit Xebat, devrim saflarına katılarak Rojava Kürdistanı’ndaki halkların özgürlüğü için mücadele etti. Şehit Xebat, Rojava devriminde birçok direniş cephesinde yerini aldı ve gençlerin örgütlenmesi ve savunmada yer alması için öncü bir rol oynuyordu. Bir yandan da toplumdaki örgütlenme, Halk Meclislerinin kurulması ve eylemlerin düzenlenmesi gibi çalışmaları da organize ediyordu. Şehit Xebat, Rojava devrimi ordusunun kurulmasına ihtiyaç duyulduğunda, arkadaşlarıyla örgütleme yaptı ve askeri çalışmalara başladı. Bu çerçevede gençler örgütlenme yaparak askeri kurumlar inşa etti. Bu da Kuzey Suriye’de ulusal gücün kurulmasının alt yapısı oldu” denildi.
  ‘Savaşçılar büyük başarılar elde ediyor’
  Komutan Xebat Dêrik’in şahadetiyle birlikte YPG savaşçılarının güçlü bir moralle hareket ettikleri ve Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) kurulmasında rol oynadıkları kaydedilen açıklamada, savaşçılar şehit Xebat’ın yolunda yürüyerek Kuzey Suriye savunmasında önemli bir rol oynadıkları dile getirildi. Güçlerinin Cizîrê Fırtınası Hamlesi kapsamında Dêra Zor doğusundaki kırsalın özgürleştirilmesi için büyük başarılar elde ettiği belirtilen YPG açıklamasında, güçlerinin Efrîn’de Türk devletinin saldırılarına karşılık verdiği belirtildi.
  ‘Ulusal gücü kuruyoruz’
  Şahadetinin 6. yıldönümünde komutan Xebat’ın kurduğu gücün, yeni bir başarı aşamasına geçtiği hatırlatılan açıklamada, şunlara yer verildi: “Savaşçılarımız, Şehit Xebat’ın amacı olan ulusal bir gücü kuruyor, Rojava-Kuzey Suriye’yi savunuyor. Tüm gençlere çağrı yapıyoruz: Şehitlerin emeğine sahip çıkın, devrim saflarına ve YPG/YPJ’ye katılın, özgürlüğü yükseltin.”
  ANHA

  Top News