K24

  Efrîn’de müzik akademisi açıldı

  EHMED REŞÎD
  EFRÎN – Efrîn bölgesindeki akademisyenler ve müzisyenler, Kürt kültür ve müziğinin geliştirilmesi için müzik akademisini açtı.
  Efrîn Kantonu’nda enstrümanları satan birçok dükkan bulunurken, bölgedeki vatandaşlar, müziği önemsiyor ve orijinal Kürt kültürünü savunmak ve geliştirmek istiyor.
  Bölgede daha önce akademilerin olmayışından kaynaklı, evlerde onlarca kişinin katılımıyla müzik geceleri düzenlenip, Kürtçe şarkıların seslendirilerek bu etkinlilerle Kürt müziği korundu.
  Akademisyenler ve müzisyenler, Kürt kültür ve müziğinin geliştirilmesi için müzik akademisini açtı.
  Akademisyen ve müzik aletlerini satan dükkanın sahibi Xîtam Birîm, ANHA’ya yaptığı açıklamada, müzik akademileri ve müzik aletleri satan dükkanları açma amaçlarının Kürt kültürünü korumak ve tanıtmak olduğunu belirterek, “Kültür halkların kimliğidir. Biz Arap, Fars ve Türkler gibi egemen güçler tarafından çalınan orijinal kültürümüzü savunmak istiyoruz” dedi.
  Birîm, Baas rejiminin sadece siyasi etkinlikleri değil kültür sanat çalışmalarını da yasakladığını hatırlatarak, “Baas rejimi bu siyasetle Kürt halkının siyasi ve askeri iradesini kıramıyor ve halkı Kürt orijinal kültürden uzaklaştıramıyordu” dedi.
  Birîm, yeni nesilin Kürt kültürünü diriltip savunacağına inandığını söyledi.
  ANHA


  Top News