K24

  NAV-DEM: Alman polisi Türkiye’nin talimatını uyguluyor

  HABER MERKEZİ – NAV-DEM, Alman polisinin DKTM’ye dönük baskınını kınayarak, baskının Türk devletiyle ilişkili olduğuna dikkat çekti.
  Almanya Demokratik Kürt Toplum Merkezi (NAV-DEM), Alman polisinin Hamburg Demokratik Kürt Toplum Merkezi’ne (DKTM) dönük baskınını yazılı bir açıklama ile kınadı.
  NAV-DEM açıklaması şu şekilde:
  “Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun geçtiğimiz hafta Alman Dışişleri Sigmar Gabriel’in davetiyle Almanya’ya yaptığı ziyaretle, Alman devletinin son dönemlerde Erdoğan iktidarının talebiyle Kürt gösterilerde şiddetini yoğun bir şekilde arttırdığını görüyoruz.
  Çavuşoğlu, Almanya’da Sigmar Gabriel ile 6 Ocak günü bir araya gelmişti. Bu görüşme, Gabriel’in memleketi Goslar şehrinde gerçekleşmiş, Sigmar Gabriel kendi elleriyle Çavuşoğlu’na çay demlemiş ve her iki bakan çok samimi pozlar vermişti. 4 Kasım günü de Gabriel, Çavuşoğlu’nu memleketi Antalya’da ziyaret ettiği gün Düsseldorf’ta polis Kürtlerin gösterisine saldırmıştı.
  Alman basınında çıkan haberlere göre Çavuşoğlu, Berlin yönetiminden Kürt özgürlük mücadelesine karşı daha fazla mücadele edilmesinin adeta talimatını verdi. Bugün polisin Demokratik Hamburg Demokratik Kürt Toplum Merkezine yapılan baskınıyla bu talimat yerine getirilmiş oldu.
  Almanya hükûmetinin Kürt Demokratik Toplum Merkezlerini bu tür kriminalize etmeye yönelik yanlış politikasıyla Kürdistanlıları nasıl ki geçmişte etkileyemediyse, Kürt kurumlarının her zamankinden daha güçlü olduğu bu süreçte hiç etkilemez. Dolayısıyla Almanya hükûmetini Kürt kurumlarını Türkiye ile kirli pazarlık konusu yapmamaya ve bu tür yanlış politikalarından vazgeçmeye çağırıyoruz.
  Kürdistanlı halkımızı, DKTM’leri üyelerimizi ve tüm dostlarımızı benzer baskıcı yönelimlere karşı duyarlı olmaya ve kurumlarına sahip çıkmaya çağırıyoruz.” denildi.

  Top News