K24

  Arapça basın gündeminde bugün

  HABER MERKEZİ – Arapça basın gündeminde bugün Suriye’deki gelişmeler, İran’daki eylemler ve Arap ülkelerinde güç yaşam koşullarına karşı gerçekleştirilen eylemlere dikkat çekildi. Ayrıca Güney Kürdistan’da seçimlere yönelik hazırlıklara da yer verildi.
  İsrail Şam’ı vurdu
  El Şark El Awsat gazetesi, İsrail güçlerinin Şam’a bombalamasına yer verdiği haberinde “Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) tarafından verilen bilgiye göre, İsrail’e ait savaş uçakları, dün gece saatlerinde, Suriye’nin başkenti Şam yakınlarındaki el-Katife beldesi yakınlarında Esed rejimine ait mevzileri ve Hizbullah terör örgütüne ait bir silah deposunu bombaladı, bombardımanlar ard arda patlamalara ve yangına sebep oldu” dedi.
  Suriye’deki çatışmalar
  El Kuds El Arabi gazetesi Suriye rejimi ve Rusya’nın Doğu Guta’ya gerçekleştirdiği hava saldırılarında 24 kişinin öldüğü bilgisi verdi.
  El Hayat gazetesi de Suriye rejim güçlerinin İdlib kırsalında ilerlediğini belirterek, Ebu Dıhur havaalanının 8 km yakınına ulaştığını bildirdi.
  Hewler’de seçim hazırlıkları
  El Hayat gazetesi Irak’taki gelişmelere yer verdiği haberinde “Kürt güçleri seçimlere hazırlık kapsamında birliklerini oluşturuyor ve KDP, seçimlere katılmak için Kürt ittifakı kurmaya çalışıyor” dedi.
  Yaşam koşullarını protestolar
  El Hayat gazetesi Cezayir, Tunus ve Sudan’da yaşanan eylemlere dikkat çektiği haberinde “Yaşam koşullarının güçlüğüne yönelik eylemler artıyor. Eylemler, vergilerin arttırılması ve benzer uygulamalar nedeniyle gerçekleşiyor” dedi.
  İran’da durum
  İran’daki duruma da yer veren El Hayat gazetesi, İran rejiminin eylemlere katılan yurttaşları tutukladığını belirterek, 3 bin 700 kişinin tutuklandığını, ancak rejimin sadece bin kişinin tutuklandığını söylediğini kaydetti.
  ANHA

  Top News