K24

  ‘Öcalan’ın felsefesinde halkların özgürlüğü var’

  NARÎN EMÎN
  EFRÎN – Efrîn Kantonu’ndaki Êzidiler, halklakın yolunu aydınlatan Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a uygulanan tecridin kaldırılmasını isteyerek, Öcalan felsefesinin içinde halkların kardeşliği ve özgürlüğünün yer aldığını söyledi.
  Efrîn Kantonu’ndaki Êzidiler, AKP hükümetinin Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a uyguladığı tecride ilişkin ANHA’ya konuştu.

  Êzidilerden Ilyas Birîm, Kürt Halk Önderi Öcalan’ın amacının halkları baskıcı egemen güçlerden kurtarıp özgürleştirmek olduğunu belirterek, “Önder Öcalan, halklar arasında kolektif bir yaşam gelişmesini istiyor. Öcalan, fikirleri ve felsefesiyle halkların yolunu aydınlattı. Türk devleti bunun için kendisine tecrit uyguluyor ve bölgedeki halkları terörist olarak adlandırıyor. Ancak kendisi bütün terörist örgütlere yardım ederek tüm kanun ve insanlık ilkelerini ayaklar altına alıyor” diye konuştu.
  ‘Öcalan’ın işlediği yolda yürüyeceğiz’ 

  Vatandaşlardan Gulê Zêneddîn, Öcalan üzerindeki tecridi kınayarak, Öcalan’ın sağlık durumunun netleşmesi ve tecridin sonlandırılması için uluslararası güçlere çağrı yaptı. Gulê, “Biz artık uluslararası sessizliğe yeter diyoruz. Biz mücadelemizi, Öcalan’ın bizim için işlediği yolda bölgedeki halklar arasında kolektif bir yaşam inşa edilene kadar sürdüreceğiz. Öcalan’ın özgürlüğü için de eylemlerimizi devam ettireceğiz” dedi.
  ‘Türkiye insanlık ilkelerini çiğniyor’

  Henanê Nasro ise Öcalan’ın halkına özgürlük çağrısı yaptığı için kendisine 19 yıldır tecrit uygulandığını ifade ederek, tarihte bu durumu kabul edecek hiçbir kanun bulunmadığını vurguladı. Nasro, Türkiye’nin bu tavrıyla bütün insanlık ve İslami ilkeleri ayaklar altına aldığını kaydetti.

  Ebdilrehman Şamo da, Öcalan’ın bölgedeki tüm halkların önderi olduğunu belirterek, fikir ve felsefesinin bölgedeki halklara hizmet ettiğini söyledi. Şamo, “Öcalan’ın düşünceleri, insanlık sütunları, barış ve halkların özgürlüğünü içinde barındırıyor. Öcalan’ın felsefesine göre, tüm inanç ve din bileşenleri, özgür bir şekilde yaşayabilirler. Biz de Türk devletine diyoruz ki, artık yaptığın karışıklıklar yeter. Öcalan üzerindeki tecrit, fikirlerinin tecrit edilmesi çabasıdır. Biz Êzidiler olarak diğer halkların bileşenleriyle dayanışmamızı güçlendireceğiz ve Öcalan üzerindeki tecridi bitireceğiz” şeklinde konuştu.
  ANHA

  Top News