K24

  ‘Türk devletinin saldırılarına karşı halkların dayanışması güçleniyor’

  SEMÎRA DAWÛD – QUSEY EL-XEMÎS
  GIRÊ SPÎ – Demokratik Suriye Meclisi üyeleri, Türk devletinin Kuzey Suriye’ye yönelik saldırılarının halkların dayanışmasını güçlendirdiğini belirterek, halkların Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tehditlerinden korkmadığını söyledi.
  Girê Spî Kantonu’nun Eyn Îsa ve Minbic ilçelerindeki Demokratik Suriye Meclisi (MSD) üyeleri, ANHA’ya konuşarak, faşist Türk devletinin Efrîn Kantonu’nda vatandaşlara yönelik gerçekleştirdiği saldırıları kınadı.
  MSD’nin Genel Çalışmalar Bürosu Eşbaşkanı Xerîb Hiso, işgalci Türk devletinin bölgedeki saldırılarını artırdığını ve amacının da demokratik ve halkların kardeşliği projelerinin bozulması olduğuna dikkat çekerek, Türk devletinin bu saldırılarıyla halklar arasında karışıklık çıkarmak istediğini söyledi.
  ‘Dayanışmayı güçlendirdi’
  Hiso, Türk devletinin Cerablûs, Ezaz ve İdlib bölgelerini dünyanın gözü önünde işgal ettiğini ve Baas diktatörlüğünün de bunun karşısında sessiz kaldığına işaret ederek, saldırıların bölgedeki halk bileşenlerinin dayanışmasını güçlendirdiğini ifade etti. Halkların bütün güç ve imkanlarıyla işgale karşı durduklarını belirten Hiso, “Türk hükümeti bunu iyi bilsin. Efrîn’in işgal edilmesi öyle Cerablûs ve İdlib işgali gibi kolay değil. Efrîn’deki halklar, tüm güç ve imkanlarıyla topraklarını savunacak” dedi.
  ‘Halk mücadeleye devam edecek’

  MSD’nin Minbic Dış İlişkiler Bürosu Eşbaşkanı Îbrahîm El-Şêx ise bölgedeki halkların bileşenleri olarak işgalci Türk devletinin Efrîn’e yönelik saldırılarını sert bir şekilde kınayarak, Suriye halklarının, tarihte birlikteliğiyle tanındığını, kolektif bir yaşam ve halkların kardeşliği mücadelesine devam edeceğini kaydetti.
  ‘Bölgedeki huzuru bozmak istiyor’
  MSD’nin Girê Spî Bürosu Eşbaşkanı Emanî El-Icêl de Türkiye’nin işgal amacının bölgedeki güvenlik ve huzuru bozmak olduğuna işaret ederek, Efrîn’e yapılan saldırıların, Türk devletinin Kuzey Suriye halklarına karşı olan kirli tavırlarını ortaya çıkardığını dile getirdi.

  Emanî El-Icêl, uluslararası toplum ve insan hakları örgütlerine çağrı yaparak, “Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a uygulanan tecridin kaldırılması için AKP hükümetine baskı yapsınlar. Önder Öcalan’a tecrit uygulasanız da felsefesini sınırlayamazsınız. Önderliğin felsefesi dünyaya yayılacak” diye konuştu.
  ANHA

  Top News