K24

  Kuzey Suriye’de 1. Jineolojî Konferansı yapılacak

  DERÎK- Kuzey Suriye’nin her kentinden, her halktan ve her inançtan kadınların katılımıyla 12-13 Ocak tarihlerinde yapılacak Jineolojî Konferansı bilimsel veriler ışığında kadın bakış açısıyla toplumsal sorunlara çözüm aramayı hedefliyor.
  Kuzey Suriye’de 1. Jineolojî Konferansı 12-13 Ocak tarihlerinde yapılacak. Konferans Halep, Şehba, Afrin, Rakka, Tebqa, Eyn İsa, Mınbic, Kobanê, Gre Spî, Serêkanîye, Hasekê başta olmak üzere Kuzey Suriye’nin bütün kentlerinden iki yüz delegenin katılımıyla gerçekleştirilecek.  Kuzey Suriye’nin zengin halk ve inanç bütünlüğünün de gözetildiği konferansta Arap, Süryani, Ermeni, Çeçen, Türkmen ve Kürt kadınlar yer alacak. Ayrıca farklı uluslardan enternasyonal kadınlar da konferansta hazır olacak. Yine farklı inançlardan Müslüman, Ezîdi, Hristiyan, Alevî kadınlar da katılacak.
  Jineolojî konferansı hakkında bilgi veren Jineolojî Akademisi üyesi Zilan Su, konferans öncesi hazırlıklarının tamamlandığını ifade etti. Konferansı zengin bir kadın bileşimiyle yapmayı hedeflediklerini belirten Zilan Su, konferans ile jineolojînin bütün Kuzey Suriye’de etkili olacak bir mekanizmaya kavuşturulmasını amaçladıklarını vurguladı. Konferanslarını kadın özgürlük iradesinin temsili olan Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’e yapılan Paris katliamının 5. Yıldönümünde bütün özgürlük mücadelesi şehitlerine atfettiklerini belirten Zilan Su, konferansa sunulacak belgeler hakkında da bilgi verdi.
  Zilan Su, konferansa jineolojîyi kadınlara önererek bilimsel bir ufkun yolunu açan Halkların Önderi Abdullah Öcalan’ın jineolojî ile ilgili belirlemelerinden oluşan bir görsel derleme ve açılış konuşması ile başlayacaklarını belirtti. Konferansın üç oturumdan oluştuğunu kaydeden Zilan Su, ilk oturumda çalışmaları hakkında bilgi veren bir rapor hazırladıklarını belirtti. Efrin, Derîk ve Mınbic’de açtıkları araştırma merkezleri, Jineoloji fakültesi ve Jinwar köyünün çalışmalarının da bu raporda yer aldığını belirten Zilan Su, demokratik ulusun boyutlarına dair yürüttükleri çalışmaların da raporda yer aldığını kaydetti. Ayrıca çalışmaları hakkında hazırladıkları sinevizyonun da bu oturumda sunulacağını kaydetti.
  Konferansın ikinci oturumunda Rojava’nın sosyolojisine dair yapılan analiz belgesi paylaşılacağını ifade eden Zilan Su, “Analiz belgesi de kendi içinde beş bölüm olarak sunulacak. Ve her bölümün okumasından sonra tartışmalar yapılacak. Birinci bölümde neden böyle bir sosyolojik araştırmaya ihtiyaç duyulduğu ve sosyolojik analizin araştırma yöntemi, ikinci bölümde araştırma sonucunda ortaya çıkan veriler ekseninde birinci kadın devriminin mekanında gerçekleşen ikinci kadın devriminin tarihsel kaynakları, üçüncü bölümde kadınların sorunlarının kaynağına dair çözümlemeler, dördüncü bölümde Kürdistan Özgürlük Mücadelesinin ve Rojava Devriminin kadınlar ve toplum üzerindeki etkileri, beşinci bölümde de devrimden önce ve sonra toplumsal alanlarda kadınların yaşadıkları sorunlara, çözüm yöntemleri ile kadınların hayallerine dair bölüm yer alacak.
  Konferansın üçüncü oturumunda da sosyolojik analiz ile ortaya çıkan veriler ışığında Jineoloji Akademisi’nin amacı, çalışma ilkeleri ve boyutlara dönük projelere yer verileceğini ifade eden Zilan Su, konferansta ayrıca enternasyonal bir grup arkadaşlarının da müzik dinletisi yapacaklarını kaydetti.
  Jineolojî Konferansı sonucunda çalışma belgelerini kitaba dönüştürmeyi hedeflediklerini ifade eden Zilan Su, konferanstan çıkacak perspektif ile konu odaklı çalıştay, broşür ve benzeri çalışmalara yöneleceklerini kaydetti.
  ANHA

  Top News