K24

  Arapça basın gündeminde bugün

  HABER MERKEZİ – Arapça yayın yapan gazetelerde bugün Suriye’deki gelişmeler, Ruhani’nin İran’daki eylemlere ilişkin açıklaması ve Yemen ordusu ile Husiler arasındaki çatışmalar öne çıkan başlıklar arasında yer aldı.
  Suriye rejimi ‘adamlarını’ Soçi’ye gönderiyor
  El Kuds El Arabi gazetesi, Haseke’den kaynaklara dayandırdığı “Rusya Suriye aşiret temsilcilerini Soçi’ye çekmek istiyor” başlıklı haberinde, Suriye rejimi tarafından belirlenen, Haseke kentinden bazı isimlerin Soçi’ye davet edileceğini belirtti.
  Gazete, NSO sayfası yetkilisi Derar El Xetab’ın “Haseke’den 100 kişi davet edildi, bu isimlerden 47’si Suriye rejimi tarafından belirlendi” dediğini söyledi.
  Şam ve İdlib’de çatışmalar
  El Hayat gazetesi de ön sayfasında İdlib’de Suriye rejimi ve Heyet Tehrir El Şam arasında yaşanan çatışmalara yer verdi ve “Ebu El Dıhur havaalanına doğru ilerleyen rejim güçleri, 14 köyü aldı. Aynı zamanda rejim ve Rus uçaklarının İdlib vilayetine bağlı köy ve beldelere hava saldırıları da sürüyor. Pazar akşamı, 8 çocuğun da aralarında bulunduğu 21 sivil yurttaş yaşamını yitirdi.”
  El Kuds El Arabi gazetesi de rejim güçlerinin Doğu Guta bölgesin e yönelik saldırılarını yoğunlaştırdığına dikkat çekerek, rejim güçlerinin bölgeye top atışları sebebiyle 20 sivilin yaşamını yitirdiğini belirtti.
  Rusya: Suriye’deki hava üssümüz hedef alındı
  El Şark El Awsat gazetesi, Rusya’nın Suriye’deki hava üssüne yönelik saldırıya yer verdiği haberinde “Rusya Savunma Bakanlığı Himemim ve Tartus hava üslerinin drone uçaklarıyla hedef alındığını açıkladı. Rusya, teknolojisi ilerlemiş devletleri, karanlık güçlere destek vermekle suçladı” dedi.
  Ruhani: Eylemlerin sebebi sadece ekonomik değil
  İran’daki eylemlere ilişkin El Şark El Awsat gazetesi “Ruhani, İran’daki eylemlerin sebebinin sadece ekonomik olmadığını söylüyor” başlıklı haber yayınladı.
  Haberde, Ruhani’nin eylemlerde ekonomik taleplerin yanı sıra siyasi, toplumsal, kültürel ve güvenlik taleplerin de olduğunu söylediği belirtildi.
  Yemen ordusu Saada dağlarını kontrol ediyor
  El Hayat gazetesi, Yemen’de Husiler ile Yemen ordusu arasında yaşanan çatışmalara yer verdi. Gazete, Yemen ordusunun, Husilerin önemli bir üssü olan Saada dağına her geçen gün yaklaştığı belirtti. Haberin devamında, “Yemen ordusu, Suudi Arabistan sınırında bulunan Um El Edim dağlarında denetimi aldığını duyurdu. Dün, Husiler tarafından Marib kentine atılan füze, Suudi Arabistan öncülüğündeki Arap Koalisyonu tarafından vuruldu” denildi.
  ANHA

  Top News