K24

  ‘Rojava’ya yönelik her saldırı saldırganlara geri döner’

    HABER MERKEZİ – Suriye Kürtleri Sol Partisi 2018 yılının ilk Merkez komite toplantısını gerçekleştirdi. Federal sistem seçimlerinin şeffaf ve demokratik bir atmosferde başarıyla gerçekleştiğini vurgulayan Parti MK’si, TC’nin Rojava ve Efrîn’e yönelik saldırı ve işgal tehditlerine de net tavır koydu.
  Suriye Kürtleri Sol Parti Merkez Komitesi, 2018 yılının ilk toplantısını Cizre Bölgesinde gerçekleştirdi. Parti, nerede ve ne zaman gerçekleştirildiğine ilişkin bilgi paylaşmadığı MK toplantısının sonuçlarını yazılı açıklamayla kamuoyuna duyurdu.
  ‘Sonuçları, seçimin demokratik düzeyinin göstergesidir’
  Bildiride Merkez Komitenin, Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu bölgelerinde gerçekleşen yerel yönetim meclisleri seçiminin önemine dikkat çektiği, seçimlerin şeffaf ve demokratik bir ortamda gerçekleştiği için başarılı olduğunu değerlendirdiğine yer verildi. Bildiride, “Seçim sonuçları gerçek demokrasi ölçüsünü ortaya çıkarmıştır. Bu temelde merkez komitemiz seçim çalışmalarına aktif katılan parti üyeleri ve çalışanlarını kutlayarak selamlamıştır” denildi.
  ‘Rojava’ya dönük her saldırı doğrudan saldırgana geri döner’
  Türk devletinin Rojava bölgelerine saldırıları ve Efrîn’e dönük tehditlerine de dikkat çekilen açıklamanın devamında “Rojava Türk devletinin güçleri ve çetelerine mezar olacaktır. Rojava’ya dönük gelişecek her saldırı sahibine misliyle dönecektir. YPG/YPJ ve bölge halkları daha önceki komploları nasıl boşa çıkarmayı başarmışsa, Efrîn’e yönelik saldırıları da bertaraf edip başarısız kılacaktır” ifadelerine yer verildi.
  ‘Gerçek hain, halkını ve sivilleri acımasızca katledendir’
  Bildiride Suriye Baas rejimi Devlet Başkanı Beşar Esad’in Demokratik Suriye Güçleri’ni (QSD) ihanetle suçlayan sözlerini sert bir dille kınayan Suriye Kürtleri Sol Parti Merkez Komitesi, “Asıl hainler, terörist grupları ve yabancıları Suriye’ye sokarak sivil halkı katledenlerdir. Kaldı ki Kürtler hiçbir yabancıyı ülkeye sokmamış, QSD ise; DAIŞ, Cebhet El-Nusra, Ehrar El-Şam vd çete gruplarına karşı savaşarak Suriye topraklarının geniş bir kısmını çetelerin işgalinden kurtarıp özgürleştirmiştir.”
  ‘Kuzey Suriye temsilcileri olmadan Soçi’den sonuç alınamaz’
  Suriye Kürtleri Sol Parti Merkez Komitesi, başta TC olmak üzere bazı ülkelerin Kürtleri Soçi Kongresinin dışında bırakmaya dönük girişimlerini de kınadı ve “Bu tür uğursuz girişimler amacına ulaşamayacaktır. Kürtler ve YPG/YPJ’nin içinde yer aldığı QSD, Demokratik Özerk Yönetim ve Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu temsilcilerinin katılmayacağı Soçi kongresi de Cenevre gibi hiçbir sonuç vermeyecektir” dedi.
  Suriye Kürtleri Sol Parti Merkez Komitesi, Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu’nu destekleyerek her türlü eylem ve etkinliğine aktif katıldı ve desteğini duyurdu.
  ANHA

  Top News