K24

  Tepqa’da El-Sûra Doğa Alanı Bulundu


  TEBQA – Tepqa Turizm ve Çevre Koruma Bakanlığı tarihi yerleri arama bulma çalışmaları sonucu  El-Sûra doğa bölgesini tespit etti.
  Tepqa Turizm ve Çevre Koruma Bakanlığı doğa alanları bulma çalışmalarında Tepqa şehri ve çevre köylerinde  20 doğal bölgesi ʺCeber kalesi,  El-Sin dağı,  Siwêhat tepesi,  El-Ebid tepesi,  El-Cerniye tepesi,  Osman tepesi,  Helawa tepesi,  El-Cerniye û El-Mehmiye mezarlığı, El-Sûra, El-Resafa,  El-Mensûra tepesi,  El-Sedîn tepesi, Benat Ebû Hureyra,  El-Qesîr tepesi,  El-Siwêhat mezarlığı ve El-Meslûba tepesiniʺ tespit etti.
  Tepqa Turizm ve Çevre Koruma Bakanlığı Eşbaşkanı Selwa El-Cenabî doğa bölgelerin tespit çalışmalarına yönelik Tepqa bölgesinde Hemam köyünün 30 km doğusunda yer alan  El-Sûra doğa alanı tespitine yönelik şunları söyledi: “Bu bölgede M.S 2. yüzyıla ait   Roman kuşları bulundu. Bölge düzeni için çalışmalar başlatıldı.”
  DAIŞ çeteleri tarihi uygarlıkları hedef alarak ʺputperestlik” adı altında El-Sûra bölgesini yıktı.
  Turizm ve Çevre Koruma Bakanlığı Müdürlüğü bundan önce Cebar kalesinin 3 kapısını düzenleyerek DAIŞ çetelerin kalenin etrafında kazdıkları  hendekleri kapatmıştı.
  (mk)
  ANHA

  Top News