K24

  Foza Yusif: Esad’ın açıklaması Türk devletine hizmet ediyor

  QAMIŞLO – Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Foza Yusif, Beşar Esad’ın açıklamasının küçük görülemeyeceği uyarısında bulunarak, açıklamanın Türk devletine hizmet ettiğini belirtti.
  Foza Yusif, Qamişlo’da TEV-DEM Diplomasi Bürosu’da siyasi parti temsilcileriyle bir araya geldi.
  Toplantıya Cizre Dış İşleri Konsyei Başkanı Ebdulkerim Umer, TEV-DEM Diplomasi Komitesi Ebdulselam Ehmed, Demokratik Suriye Meclisi (MSD) bünyesinde yer alan siyasi parti temsilcileri katıldı.
  Toplantıda bölgedeki siyasi gelişmeleri değerlendiren Foza Yusif, son süreçte Suudi Arabistan’ın Kuzey Suriye yönetimiyle ilişkilerini geliştirmek istediğini belirterek “Körfez ile ilişkilerden sorumlu Devlet Bakanı Tamer El Saban’ın Reqa ziyaretiyle bu durum açığa çıkmıştı” diye konuştu.
  Foza Yusif konuşmasının devamında Rusya’nın Suriye politikalarına ilişkin ise Rusya’nın alternatif bulamaması durumunda Beşar Esad’ın kalması için uğraşacağını söyledi.
  Foza Yusif, Rusya ve Türkiye ilişkilerinin yeni yılda da şimdiki gibi devam edeceğini ifade etti.
  Beşar Esad’ın QSD’ye yönelik ihanet suçlamasına ilişkin ise Foza Yusif şöyle konuştu: “Esad’ın açıklaması, Kuzey Suriye’deki tüm bileşenlere karşıdır. Bölgedeki tüm kesimler, QSD çatısı altında savaşıyor. Bu açıklama kendisiyle bazı sonuçlar getirebilir, bu sebeple de açıklamayı küçük görmemek gerekiyor. Bu açıklama Türkiye’nin ve Suriye krizini uzatmak isteyen tarafların politikalarına hizmet ediyor. Eğer Suriye rejimi ya da diğer taraflar QSD ile savaşmak istiyorsa, buna hazırız.”
  ANHA  

  Top News