K24

  ‘Rejimin böyle bir hakkı yok, biz topraklarımızı savunacağız’

  HABER MERKEZİ –  Rojava Demokratik Özerklik Genel Yönetimi, ülkeyi yıkarak harap eden Baas rejiminin, teröre karşı savaşanları “ihanet” ile suçlama hakkının olmadığını duyurarak, bunun yeni bir savaş anlamına geldiğini açıkladı.
  Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed’ın, Demokratik Suriye Güçleri’ni (QSD) ihanetle suçlamasına yönelik tepkiler artarken, Rojava Demokratik Özerklik Genel Yönetimi de yazılı bir açıklama yayınladı. Suriye’deki krize dair siyasi çözümlerin bulunması için çaba sarf edilen bir dönemde Beşar Esed’ın, Suriye Demokratik Güçleri (QSD) ve bölgedeki halkları ihanetle suçladığı hatırlatılan açıklamada, bunun da bölgede yeni bir savaşın duyurusu anlamına geldiği kaydedildi. Ülkeyi yıkarak harap eden ve çete gruplarını bölgeye yerleştiren Baas rejiminin, teröre karşı savaşan demokratik güçleri “ihanet” ile suçlama hakkının olmadığına dikkat çekilen açıklamada, rejim güçlerinin birçok geniş bölge, şehir ve askeri araçları DAIŞ’e teslim ettiği belirtildi.
  ‘Bölgelerimizi savunacağız’
  Açıklamada, şunlara dikkat çekildi: “Beşar Esed’in bu sözleri, Suriye halklarına hizmet etmediği gibi Türkiye’nin ajandası ve diğer devletlere hizmet ediyor. Bütün dünya, QSDʹnin DAIŞ’e karşı verdiği mücadele ve özgürleştirdiği bölgelerin şahididir. Suriye ordusu da Reqa ve Dêrazor kentlerinden kaçarak halkı DAIŞ’in pençeleri arasına bıraktı. Biz Beşar Esed’ın bu sözlerini bölgedeki halklara karşı bir savaş olarak görüyoruz ve kınıyoruz. Buna karşı biz de genel, kolektif yaşam ve meşru savunma prensiplerine göre hareket edeceğiz. Vatani, ahlaki ve insani görevimiz, bölgeyi terörden alarak özgürleştiren QSDʹye destek vereceğiz ve bölgelerimizi savunacağız.”
  ANHA

  Top News