K24

  ‘Eğer Erdoğan doğru söylüyorsa, önce İsrail Konsolosluğu’nu kapatsın’

  DILYAR CEZÎRÎ-SILAVA ÎBRAHÎM
  HESEKÊ –  Demokratik Muhafazakar Partisi Meclis Başkanı Mihemed El-Berak, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Filistin halkına destek vermek istiyorsa öncelikle Türkiye’deki İsrail Konsolosluğu’nu kapatıp ilişkilerini kesmesi gerektiğini söyledi.
  Demokratik Muhafazakar Partisi Meclis Başkanı Mihemed El-Berak, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kudüs açıklamalarına ilişkin ANHA’ya konuştu. El-Berak, Ortadoğu halklarının duyarlı olduğunu belirterek, bu dönemde ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanınmasına yönelik kararının, bazı güçlerin siyasi menfaatlerine gerekçe yapıldığını söyledi. En başında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu durumu siyasi menfaatleri için kullandığına işaret eden El-Berak, Erdoğan’ın Kudüs’ü gündemine almak için fırsat kolladığını hatırlattı.
  ‘Erdoğan Suriye ve Filistin krizlerini aynı şekilde kullanıyor’
  El-Berak, Erdoğan ve hükümetinin, nasıl Suriye krizini başından beri kullandıysa, Kudüs krizini de kendi siyasi menfaatleri için kullandığını belirterek, “Kudüs’ten önce biz Erdoğan’ın Suriye’deki krizi nasıl karıştırdığını anlatacağız. Erdoğan, Suriye krizinde halkın duygularıyla oynadı ve kendini davanın sahibi olarak gösterdi, bazı savaşçı gruplara destek verdi. En sonunda çıkarları için grupları pazarlık konusu yaptı ve sattı. Halep bunun bir örneğidir” dedi.
  ‘Önce kendini düzeltsin, sonra Filistin’e destek versin’
  El-Berak, Erdoğan’ın şimdi de kendini Filistin halkının sahibi olarak gösterdiğine dikkat çekerek, Erdoğan’ın öncelikle kendi halkının sorunlarını çözmesi gerektiğini söyledi. El-Berak, “Türkiye’de demokrasi yok iken, binlerce Türkiye vatandaşı siyasi düşüncelerinden dolayı tutuklanırken, halka baskı uygulanırken; Erdoğan Filistin halkının sahipleniyormuş gibi göstererek, İslam ülkelerinin tümünü ABD’nin Kudüs kararına karşı ayağa kaldırmak istiyor. Erdoğan, öncelikle Türkiye’deki sorunları çözsün sonra dışarıdaki sorunlara karışsın” diye konuştu.
  ‘Samimiyse İsrail ile ilişkilerini kessin’
  Anlattıklarıyla Erdoğan’ın gerçek niyetine dikkat çeken El-Berak, Türkiye’deki İsrail Konsolosluğu’nun çalışmalarına devam ettiğini kaydetti. El-Berak, “Eğer Erdoğan Filistin halkına destek konusunda samimiyse, tehdit ve iddiaları gerçekse, öncelikle Türkiye’deki İsrail Konsolosluğu’nu kapatsın. Kapatmıyorsa da çalışmalarını bu dönemde durdursun. Aynı zamanda Türkiye ve İsrail arasında yürütülen ticari ilişkiler herkes tarafından biliniyor. Erdoğan niye bunlardan bahsetmiyor? İsrail ile Türkiye arasındaki gizli şeylerden bahsetmiyoruz bile. Arap halkı ve İslam dünyasını nasıl kandırmak ister? Suriye’nin durumu ve Haleb’in satılmasında herkes Erdoğan’ı iyi tanıdı. Muhalif grupları şiddetli bir savaşın içine sürdü, ardından da kendi çıkarları için gruplara yardımlarını kesti. Filistin meselesinde de tek yardımı yaptığı açıklamalar. Hatta Türk basını Filistin halkına ilişkin herhangi bir şey yayınlamıyor, sadece cumhurbaşkanlarının açıklamalarını öne çıkarıyor” şeklinde konuştu.
  ‘Çözüm demokratik sistemdedir’
  El-Berak, ne Erdoğan ne de diğerlerinin açıklamalarla Filistin ve Ortadoğu’daki tüm sorunları çözemeyeceğine işaret ederek, konuşmasına şöyle devam etti: “Filistin, Yemen, Libya, Irak ve Suriye krizlerinin gerçek çözümünün demokratik bir siyaset ve kolektif yaşamın geliştirilmesinden geçiyor. Bunun örneği de sürekli Erdoğan’ın tehditlerine uğradığımız Kuzey Suriye’de yaşıyoruz. Bizim sistemimizden korktukları için saldırıyorlar.”
  ANHA

  Top News