K24

  ‘Suriye’de en güvenli yerler QSD’nin özgürleştirdiği bölgelerdir’


  TEBQA – Suriye’nin en güvenli yerlerinin QSD tarafından özgürleştirilen bölgeler olduğunu söyleyen MSD Siyasi Konseyi üyesi Hesen Mihemed Eli, özgürleştirilen yerlerin kurulan meclislerle halk tarafından yönetileceğini belirtti.
  MSD (Demokratik Suriye Meclisi) Siyasi Konseyi, Tebqa ve Eyn İsa’da halkla toplantılarına devam ediyor.
  Bu kapsamda Tebqa’nın Mensura ilçesinde dün toplantı gerçekleştirildi. Toplantıya MSD Siyasi Konsey üyesi Hesen Mihemed Eli, Mensura meclis eş başkanları, sivil toplum örgüt üyeleri katıldı.
  Hesen Mihemed Eli yaptığı konuşmada Suriye krizinin uzamasının sebeplerine dikkat çekerek, “Suriye krizinin birçok sebebi var, ancak krizin uzamasının iki sebebi var. Birinci sebep, sözde muhalefet adını alan ve Suriye halkını yalnız bırakan kişilerdir. İkinci sebep ise Baas rejimin askeri çözümde ısrar etmesi ve hiçbir değişimin olmamasıdır” dedi.
  Mihemed Eli, Kuzey Suriye’deki gelişmelere ilişkin ise şunları söyledi: “Suriye’de en güvenli yerler, QSD tarafından özgürleştirilen bölgelerdir. Kuzey Suriye’de sivil yönetimin yürüttüğü siyaset, bölge güvenliğini sağladı ve Suriye topraklarının yüzde 27’si şu anda en güvenli alanlardır.”
  MSD’nin BM öncülüğünde gerçekleşecek görüşmelere hazır olduğunu söyleyen Eli, özgürleştirilen bölge halkına evlerine geri dönerek yeniden inşa çalışmalarında yer almaları çağrısı yaptı.
  ANHA

  Top News