K24

  Son kurşuna kadar direniş

  Ferhat Feraşîn
  DÊRA ZOR – DAIŞ çeteleri, Tenek petrol yatağını işgal etmek için en son 17 Kasım günü QSD savaşçılarının noktalarına saldırı düzenledi. Savaşçılar, son kurşunlarına kadar direnerek saldırıyı püskürttü.
  17 Kasım günü, sabahın erken saatlerinde DAIŞ çeteleri 3 Toyota tipi araç, bir BMB Panzer, 2 dokça yüklü araç ve bomba yüklü bir araçla Tenek petrol yatağının 10 km güneydoğusuna düşen QSD savaşçıların 4 noktasına birden her iki koldan saldırıya geçti. Cephenin ön saflarında yer alan ve bire bir direnen savaşçılar, çatışma anlarını dile getirdi.
  QSD savaşçısı Kendal Kobanê, saldırı anını şöyle anlattı: “Her sabahki gibi planlamaya göre mevzilerimizde nöbet tutuyorduk. Saat 04:20 civarlarıydı, çeteler BMB Panzer ve doçkalarla saldırıya geçti. Anında saldırıya karşılık vererek, birimlerimize haber verdik. 20 dakika aradan sonra, ikinci bir koldan saldırıya başladılar ve şiddetli çatışmalar yaşandı.”
  Son kurşuna kadar direniş
  Elîşêr Şedadê isimli QSD savaşçısı ise çatışma gecesinde yaşadıklarını şöyle anlattı: “Saldırı gerçekleşince, B7 ve BKC silahlarımızla cevap verdik. Çatışma, yaklaşık 1 buçuk saat devam etti. Saldırı çok ağır ve çete sayısı oldukça fazlaydı. Elimizde kısıtlı cephane kalmıştı, en son kurşunumuz olan B7 tankımızı getirdik ve panzere karşı kullandık. Panzer hedef aldı ve imha oldu. Ardından, Şehit Rêzan’ın bağırdı ve “Bu mücadelenin adı, son kurşuna kadar direnmektir” dedi.  Bu haykırış, bizim için direniş mesajıydı.”
  ′Siwar hatin peya çûn′
  O anları yaşayan QSD savaşçısı Şahin Dêrik ise şöyle konuştu: “Elimizde cephane kalmamasına rağmen, fedai bir ruhla direndik. Cephane takviyesiyle beraber, savaşçılar her dört koldan doçkalarla çetelere ağır darbeler indirdi. Çıkan şiddetli çatışmanın sonucu, 2 Toyota tipi araç, 1 BMB Panzer, 2 doçka yüklü araç imha edildi. Sağ kalan çeteler, arkalarında 7 çete cesedi bırakarak kaçtılar.”
  Yaptığımız röportajın bitmesinin ardından savaşçılar noktalarına dönerken Elîşêr isimli savaşçı arkasına bakarak yüksek bir sesle “Siwar hatin peya çûn” diye haykırarak direnişi özetledi.
   (zd)
  (ANHA)

  Top News