K24

  El Ereb gazetesi: Türkiye Katar krizini kullanıyor

  HABER MERKEZİ – El Ereb gazetesinde yer alan yazıda “Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, katar krizini çıkarları temelinde kullanıyor. Bunun için de açıklamalarda bulunuyor” denildi.
  Londra merkezli yayın yapan El Ereb gazetesi Türk devletinin katar krizine yönelik tutumunu analiz ettiği yazısında: “Katar, İran ile Türk devleti arasında köprüdür” tespitine yer verdi.
  Yazıda Türk Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Katar’ı kendi çıkarları için kullanarak, Katar ile  Türkiye ve İran’ı birine bağlamak istediği, ifade edildi. Makalede: “Şimdiye kadar da Filistin’e yardım bahanesiyle slogan atıyorlardı. Bunu da Türkiye ve İsrail ilişkilerinde kullanıyorlardı” denildi.
  Yazıda ayrıca Erdoğan’ın son konuşmaları ile ilk konuşmaları arasında çelişki olduğu belirtilerek, “Erdoğan’ın yaklaşımları Suudi Arabistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Katar arasındaki çelişkileri çözme açıklamalarıyla çelişkilidir. Bu da Erdoğan’ın planlarıyla açıklamalarının farklı olduğunu gösteriyor” denildi.
  Katar’ın Türk konsolosluğu Fikret Özer’in konuya dair açıklamalarına da yer verilen yazıda, Özer’in Katar ile İran arasındaki yolun Türkiye üzerinden geçirilmesi konusunda üç tarafın anlaştığını, söylediği belirtildi.
  Katar’ın durumunu inceleyen uzmanlar ise, Türkiye ile İran’ın Katar sorununda çıkar sağlamaya çalıştıkları, bunun için de özellikle siyasi olarak sürekli gündeme koyduklarını, belirtiyorlar.
  Türk şirketleri Katar pazarlarını Türk mallarıyla doldurmuş durumda. Aynı zamanda Katar, Türk devletinin yardımıyla mermi fabrikası açmaya çalışıyor.
  “Erdoğan her fırsatta Katar’a yardım ettiğini söylüyor. Bununla da Körfez ülkeleri arasına girmeye çalışıyor. Sadece Körfezde değil, tüm Ortadoğu’da yerini sağlama almaya çalışıyor” denilen yazı şöyle devam etti: “Türk devleti kısmen de olsa eski Osmanlı sistemini geri getirmek istiyor. Bunun için Mısır’daki Müslüman kardeşlere yardım etti. Suriye’nin bir bölümünü işgal etti. Aynı şekilde Başika’nın bir bölümünü de işgal etmiş durumda.
  Suriye’deki çetelere destek veren Türk devleti ile Katar ortaktırlar. Katar Müslüman kardeşlere para ve silah yardımında bulunuyor. Türkiye de bu silahların geçirilmesinde onlara yardım sundu.”
  Yazıda ayrıca Erdoğan’ın tarafların çelişkilerini kendi çıkarları için kullanmaya çalıştığı, belirtilerek şunlar kaydedildi: “Erdoğan Suriye krizinde silahlı gruplara yardım ettiğini söylüyor. Ama Halep’te silahlı grupları satarak Suriye rejimine teslim etti. Diğer tarafta Cerablus’tan Bab’a kadar olan alanı da kendisi işgal etmiş durumda.”
  ANHA

  Top News