K24

  Süleymaniye depreminde son durum

  HABER MERKEZİ ­- Süleymaniye’nin eyalet sınırları içerisinde meydana gelen 7.2 şiddetindeki depremde Derbendixan’da 4, Şarezur’da 1, Kelar’da 1, Kirmanşan’da 6 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi. Yüzlerce kişin ise yaralandığı belirtiliyor.
  Süleymaniye’nin eyalet sınırları içerisinde meydana gelen 7.3 şiddetindeki deprem sonucu Süleymaniye’nin Derbendixan ilçesinde 4 kişinin yaşamını yitirdiği 50’den fazla yaralının olduğu bildirildi.
  Derbendixan’da 4 ölü
  Derbedixan Kaymakamı Nasih Mela Hesen, depremde 4 kişinin yaşamını yitirdiğini söyledi. Hesen, hükümete acil yardım çağrısında bulundu. Ayrıca ilçedeki muhabirlerimiz 50’den fazla kişinin hastanelere kaldırıldığını bildirdi.
  Şarezûr’da bir ölü
  Süleymaniye’nin Şarezur ilçesinde bir kişinin yaşamını yitirdiği belirtildi.
  Kelar’da bir ölü
  Depremde Kelar’da da bir kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi. Ancak daha sonra gelen bilgilerde Kelar’daki ölümün trafik kazası sonucu meydana geldiği belirtildi.
  Süleymaniye’de açıklama yapılmadı
  Süleymaniye merkezde ise henüz resmi bir açıklama yapılmadı, ancak birçok binada maddi hasar meydana geldi. Kentte ambulans hareketliliği de yaşanırken, deprem sonrası yurttaşlar sokaklara çıktı.
  Halepçe ile Xurmal
  Halepçe merkez ile Xurmal ilçesinde de 100’ün üzerinde yaralı olduğu bildirilirken, kentte yarın resmi tatil ilan edildi.
  Xaneqîn’de yaralılar var
  Diyala’nın Xaneqîn ilçesinde de yaralıların olduğu ancak sayının netleştirilmediği aktarıldı. Çok sayıda kişinin hastanelere kaldırıldığı öğrenildi.
  Kerkük’te 65 yaralılar var
  Kerkük’te da Hey Eskeri mahallesinde bir evin yıkıldığı öğrenilirken, en az 65 kişinin yaralandığı bildirildi.
  Hewlêr’de 58 yaralı
  Hewlêr’de herhangi bir can kaybı yaşanmazken, 58 kişinin kentteki hastanelere kaldırıldığı belirtildi.
  Şengal ve Mahmûr
  Şengal ve Mahmur’da da hissedilen depremde söz konusu merkezlerde can kaybı ve yaralanma olmadığı bildirildi.
  Kirmanşan’da 9 ölü
  Depremin etkili olduğu Rojhilat’ın Kirmanşan vilayetine bağlı Kasrı Şirin kentinde 6 kişi yaşamını yitirdi. Kasrı Şirin’de ayrıca çok sayıda kişinin yarlandığı bildirildi.
  Süleymaniye eyaleti merkezli deprem
  Amerika Birleşik Devletleri Jeoloji Araştırmaları Kurumu (USGS) Rojhilat (Doğu Kürdistan) ile Güney Kürdistan’ın Süleymaniye eyaleti sınırında saat 21.18’de meydana gelen depremin şiddetini önce 7.2 olarak açıkladı.
  USGC daha sonra ikinci bir açıklama yaparak depremin şiddetini 7.3 olarak açıkladı. USGC, depremin merkez üssünün Süleymaniye’nin 103 kilometre, Halepçe’nin ise 32 kilometre uzağında yaşandığını açıkladı.
  Depremin etki alanı
  Süleymaniye eyaleti sınırları içerisinde meydana gelen deprem, Güney Kürdistan’ın birçok kenti, Rojhilat, Rojava ve Kuzey Kürdistan kentleri ile Irak’ın birçok yerinden hissedildi.
  Süleymaniye merkezli 7.2 büyüklüğündeki deprem Güney Kürdistan’ın Süleymaniye ve ilçeleri, Halepçe, Kerkük ve ilçeleri, Duhok ve ilçeleri, Hewlêr ve ilçelerinde hissedildi.
  Rojhilat’ın Kirmanşan, Sinê ve Urmiye vilayetlerine bağlı birçok merkezi ile Rojava’nın Cizîrê Kantonu’na bağlı birçok merkezde hissedildi.
  Öte yandan depremin Kuzey Kürdistan’ın Şirnex (Şırnak), Mêrdîn (Mardin), Êlih (Batman), Meletî (Malatya), Amed, Wan ve birçok kentinden de hissedildiği bildirildi. Depremin Süleymaniye ile Bağdat’ta 7.2, Kerkük’te 5.6, Hewlêr’de 4.5 şiddetinde olduğu bildirildi.
  Süleymaniye ile Rojhilat sınırındaki deprem Kürdistan’ın dört parçasının yanı sıra Türkiye, Suriye, İran, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri’nde de hissedildi. Depremin derinliğinin ise 10 kilometre olarak saptandığı kaydedildi.

  Top News