K24

  Tebqa’da 19 tutuklu serbest bırakıldı


  TEBQA – QSD, Tebqa Sivil Yönetimi ve bölge aşiret kanaat önderlerinin talebi üzerine, El Mehmudili ilçesinde eli kana bulaşmadığı kesinleşen 19 tutukluyu serbest bıraktı.
  Tebqa Yasama Meclisi Eş başkanı Roşen Heme, Tebqa Yürütme Meclisi Eş başkanı Hind El Eli, Yasama Meclisi Eş başkan yardımcısı Eli El Himed ve Cerniye ile Mehmudili bölgelerinden sivil toplum örgüt üyeleri de tutukluların serbest bırakılmasında hazır bulundu.  Eli el Himedi, serbest bırakılan 19 tutukluyu kutladı.
  Aşiret kanaat önderleri adına konuşan Şeyh Ehmed Kino da “QSD güçlerine talebimizi kabul ettiği için teşekkür ediyoruz” dedi.
  QSD Komutanı Heci Ehmed, ellerinin kana bulaşmadığı kesinleşen tutukluların serbest bırakıldıklarını ve demokratik toplum inşasında yer alacaklarını dile getirdi.  Konuşmaların ardından tutuklular serbest bırakılarak ailelerine teslim edildiler.
  Serbest bırakılan tutuklulardan Muhamed El Wehab Mistefa (25), “QSD’nin bugünkü varlığı, halkın yararını istediklerini ve halkı savunduklarını gösteriyor. DAIŞ çeteleri İslamiyet’ten uzaktı, İslam af dinidir, öldürme ve düşmanlık dini değildir” diye konuştu.
  Ebdulrezaq El Hemadi (32) de DAIŞ’in öldürme aracı olduğunu belirterek, QSD’nin güzel ahlakın ve cömertliğin çekirdeği olduğunu, halkın özgürlüğü ve demokrasinin gerçekleşmesi için çok şehit verdiğini söyledi.
  El Hemadi kandırılarak DAIŞ’e katılan kişilere QSD’ye teslim olmaları çağrısında bulundu.
  ANHA

  Top News