K24

  Kuzey Suriye’nin yaşam damarı

  ZANA SEYDÎ
  KOBANÊ – Kuzey Suriye’nin yaşam damarı olarak görülen Halep ve Qamişlo kentleri arasındaki yol, Suriye’deki en uzun ikinci yol ve Suriye krizi içinde en güvenli yollardan biri.
  Ortadoğu tarihinde ticaret yollarının kapatılması için çok büyük savaşlar yaşandı.
  Yolları kapatan güçler, silah ve cephanelerini kendi kontrolü altındaki bölgelere geçiriyor ve savaşın ardından da yolu ticaret ve ulaşım için kullanıyor. Suriye savaşında da bu yol, askeri güçlerin hedefindeydi.
  Suriye’de uluslararası yollar
  Ülkede iki büyük uluslararası yol var. Yollardan biri başkent Şam’ı Halep’e bağlıyor ve Humus ile Hama kentlerinden geçiyor. Diğer yol ise Şam ve Lazkiye arasında.
  6 yıl önce cennet yolu olarak tanınan Suriye’nin Şam ve Halep kentlerini birbirine bağlayan en büyük uluslararası yol, çevrede çıkan savaştan sonra “cehennem yolu” olarak adlandırıldı.
  Halep-Cizre yolu Suriye’deki en büyük ikinci uluslararası yol
  Bölge halkı arasında Rodko yolu olarak bilinen Cizre Bölgesi ile Halep arasındaki ticaret yolunun büyük bir kısmı, Şehit Rubar Qamişlo Hamlesi’nde Haziran 2015’te YPG ve YPJ güçleri tarafından özgürleştirilmişti.
  Halep’ten Qamişlo kent merkezine kadar olan 410 km uzunluğundaki bu yol, 1981’de yapıldı. Yolun genişliği geçtiği bölgelere göre değişiyor.
  Yolun ilk defa açılışı
  Haziran 2016’da yolun güvenliği sağlandıktan sonra, ilk defa sivil bir konvoy Qamişlo’dan yola çıkarak Minbic, Halep ve Humus’tan geçerek başkent Şam’a ulaştı.
  Şimdi de her gün yüzlerce ticari ve seyahat aracı, bu yolu kullanıyor.
  Çeteler daha önce yolu tekrar almaya çalıştı. Yol üzerinde Asayiş ve iç güvenlik güçlerinin kontrol noktaları bulunuyor. Bu güçler çete saldırılarına karşı güvenliği sağlıyor. Yol kenarlarında dükkan ve dinlenme tesisleri de bulunuyor.
  Yol kimin elinde?
  Yolun 360 km’si QSD güçlerinin denetiminde. Türkiye’ye bağlı çete grupları Erima beldesine bağlı Kıriçe köyü yakınlarında yolun 24 km’sini elinde tutuyor ve ayrıca yolun 25 km’si de Suriye rejim güçlerinin denetiminde.
  ANHA

  Top News