K24

  ‘PKK’nin mücadelesi Ortadoğu’da büyük bir değişim yaptı’


  FERHAT FERAŞÎN
  QAMIŞLO – Dr. Hasan Abdülhadi, “Öcalan’ın fikirleriyle ve şu an PKK’nin yürütmüş olduğu mücadeleyle Ortadoğu’da büyük bir değişim ortaya çıkarıldı” dedi.
  PKK’nin 40. Kuruluş yıldönümü, Kuzey Suriye halklarının birinci gündem maddesini oluşturuyor. Konuya ilişkin Dr. Hasan Abdülhadi, PKK’nin sadece Kürdistan’da değil, tüm Ortadoğu’da büyük değişimler yarattığını belirtti.
  Dr. Abdülhadi konuşmasının başında PKK’nin tüm halkların özgürlüğü için büyük bir mücadele sergilediğini söyledi ve şöyle konuştu: “Halkların özgürlüğü için mücadele yürütmek isteyenler, kendini PKK fikirlerinde görmeli. Çünkü PKK öyle bir fikre sahiptir ki tüm halklar için bir özgürlük alternatifidir. Halkların geleceğinde kendini göstermiştir. PKK kurulmaya başladığında tüm uluslardan ve inançlardan devrimciler içerisinde yer aldı. Günümüzde Rojava ve Kuzey Suriye’de tüm uluslardan ve inançlardan kişiler PKK’nin ideolojisi ve fikirleriyle mücadele yürütüyor. Bu nedenle PKK günümüzde Ortadoğu’da bu özgürlük ve ulusal fikirlerin sahibi olmuştur.”
  ‘PKK Ortadoğu’yu mücadele sahasına dönüştürdü’
  Dr. Hasan konuşmasının devamında PKK’nin fikir ve felsefesinin tüm Ortadoğu’da mücadele ve direniş sahasını kurduğunu söyleyerek, “Ortadoğu genelinde tüm halklar ve toplumlar için sağlam bir temel oluşturmuştur. PKK başlarda birkaç kişiden oluşan küçük bir grup ile işe başladı. Bu grup toplandığı zaman gruptan böyle aktif Önderlik yürüten biri seçildi ve şu ana kadar da PKK bu fikirle mücadele ve direnişini dört parça Kürdistan’da yürütüyor. Kadim Kürt tarihine dönüp bakıyoruz, gerçekten de Kürtler kendilerini yitirmişti. Hem örgütlenme alanında hem de kurumlaşma alanında çok eksik kalmıştı. Bir yerde Kürtlükten bahsettiğinde gözlerin önünde kara renge dönüşüyordu. Kürtler öyle bir duruma gelmişlerdi ki kimse onları tanımıyordu. Ancak Önder Apo’nun fikirleri, PKK’nin mücadele ve direnişi, ki o da Öcalan’ın fikirleriyle günümüze kadar yürütülegelmiştir, Kürt halkını dünyaya, Ortadoğu’ya tanıtmış ve Kürt halkının var olduğunu, hiçbir zaman da yok olmayacağını göstermiştir” şeklinde konuştu.
  ‘Öcalan’ın ve PKK’nin fikirleri halklar için yeni bir atılım oldu’
  Dr. Hasan, Öcalan’ın fikir ve felsefesinin günümüzde tüm ulusların ve inançların arasında yayıldığını söyledi ve şöyle konuştu: “Önder APO ve PKK artık tüm halkların, toplumların ve inançların arasında tanınıyor. Şu an hepsi de Önderliğin fikirlerine göre kendilerini örgütlemiştir. Aynı zamanda Ortadoğu’da da bu fikirler çok önemli bir temel oluyor. Öcalan’ın ve PKK’nin fikirleri ilk çıktığında halkların ve ulus-devletlerin geleceğinde yeni adımların atılacağı anlaşıldı.”
  ‘PKK tüm ezilen halkların umudu oldu”
  Dr. Hasan konuşmasının sonunda hem Ortadoğu’da hem de dünya genelinde PKK’nin tüm ezilen halkların ve emekçilerin umudu olduğunu belirterek, “Bu nedenle de PKK’nin fikirleriyle halklar ve toplumlar her alanda kendilerini örgütlemiştir. Bu fikrin çatısı altında direniş ve mücadele yürütülüyor. Bunun verdiği ürünlerin Rojava-Kuzey Suriye gözler önünde olduğunu söyleyebiliriz. Şu an Rojavayê Kurdistanê’de elde edilen kazanımların Önder Apo’nun, PKK’nin fikirleri ve felsefesiyle elde edilmiştir. Bu temelde PKK’nin 40. Kuruluş yıldönümü başta Önder Apo’ya, şu an cephelerde mücadele eden savaşçılara, dört parça Kürdistan’a ve ezilen tüm halklara kutlu olsun diyorum.”
  (ge)
  ANHA

  Top News