K24

  Neden Demokratik Ulus Dayanışması’nda birleştiler?

  AZAD SEFO- HOGIR NECAR
  HABER MERKEZİ – Demokratik Ulus Dayanışması Sözcüsü, dayanışmada yer alan partilerin ortak amaçlarda buluştuğunu ve yapılacak seçimlerin tarihi olduğunu belirtti.
  Kuzey Suriye’de 22 Eylül’de gerçekleşen komün eş başkan seçimlerinin ardından federasyon seçimlerin ikinci aşaması olan ilçe, belde ve kanton yerel meclis seçimleri için hazırlıklar yapılıyor. Demokratik Ulus Dayanışması bünyesindeki 18 parti ile seçimlere girecek.
  Demokratik Ulus Dayanışması Sözcüsü Telhet Yunis, dayanışmanın oluşturulmasındaki amaçlarını ajansımıza anlattı.
  Telhet Yunis, Dayanışma’da Kuzey Suriye tüm kesimlerin temsil edildiği 18 partinin yer aldığını söyledi.
  Yunis dayanışmanın isminin “Demokratik Ulus” olarak belirlenmesine ilişkin şunları söyledi: “Bu, bizim siyasi partiler olarak toplumun kendini yönetme gücüne inancımızdan kaynaklanıyor. Ahlaki, politik temelde halkların birliğinin sağlanacağına inanıyoruz. Dayanışmadaki partiler olarak bu yüzden bu ismi koyduk. Amacımız özgür ve demokratik bir toplum inşasıdır.”
  Seçim programı
  Yunis seçim programlarına ilişkin ise şöyle konuştu: “Seçim programımız halkların kardeşliği temelinde, Kuzey Suriye’deki tüm meclis ve komünlere hizmettir. Öncelikli amacımız halkların kendilerini yönetme ve kendi sorunlarını çözme iradesini sağlamaktır. Programımızın amacı demokratik toplum inşası ve halka hizmettir.”
  18 partinin ortak amacı
  Telhet Yunis, Demokratik Ulus Dayanışması’nda yer alan siyasi partilerin ortak amaçları olduğunu belirtti ve “18 siyasi partinin ortak amaçları olmasaydı buluşmaları gerçekleşmezdi. Listemizde yer alan partilerin ortak amacı, halkların kardeşliği temelinde ortak yaşam inşasıdır ve ayrıca Kuzey Suriye’nin gelişmesidir” dedi.
  Seçimlerin ikinci aşaması tarihidir
  Demokratik Ulus Dayanışması sözcüsü Telhet Yunis, federasyon seçimlerinin ikinci aşamasının Kuzey Suriye halkları için tarihi olduğunu belirterek, “Bu seçim eşitlik, adalet ve demokrasi için büyük adımdır. Bu yüzden de herkesin seçimlerin başarısı için çalışması gerekir” diye konuştu.
  Demokratik Ulus Dayanışması’nda yer alan partiler:
  Demokratik Birlik Partisi (PYD)
  Suriye Demokratik ve Yenilikçi Parti
  Arap Ulusal Koalisyonu
  Kürdistan Demokrat Parti
  Kürdistan Yeşil Parti
  Kürdistan Liberal Parti
  Süryani Birlik Partisi
  Kürdistan Demokratik Sol Parti
  Suriye Kürt Demokratik Değişim Partisi
  Kürdistan Yenilik Partisi
  Suriye Kürt Demokrat Parti
  Suriye Kürt Demokratik Barış Partisi
  Demokratik Asuri Partisi
  Kürdistan Ulusal Topluluk Partisi
  Suriye Özgür Ulus Birlik Partisi
  Demokratik Muhafazakar Partisi
  Kürdistan Roj Partisi
  Kürdistan Kardeşlik Partisi
  ANHA

  Top News