K24

  Siyasetçiler İmralı sistemini kınadı

  KADAR IBRAHÎM
  TIRBESPIYÊ – Siyasi parti üyeleri, Türk devleti baskılarını ve İmralı sistemini lanetlediler.
  İmralı sistemi ve Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerine uygulanan ağırlaştırılmış tecride ilişkin, Tirbespiyê ilçesi siyasi parti üyeleri ANHA’ya konuştu.
  Suriye Kürt Demokratik Birlik Partisi Üyesi (El-Parti) Abas Hisen, sözlerine şöyle başladı: “Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, özgürlüğün peşinden koşulması gerektiğini, fikir ve felsefesini bütün dünyaya ispatladı. Bu sebepten dolayıdır ki, Türk devleti ağırlaştırılmış tecrit uyguluyor.”
  Hisen, uluslararası devletlerden Türkiye’nin Kürt Halk Önderi Öcalan’a uyguladığı baskılara son vermesi için çağrıda bulunarak sözlerine şöyle devam etti: “Uluslararası devletlerden, Öcalan’ın sağlık ve güvenlik durumuna ilişkin bilgi vermesini bekliyoruz.”
  Tirbespiyê ilçesi Demokratik Modernite Partisi Büro Müdürü İbrahîm Selac ise şunları dile getirdi: “Öcalan’ın tutuklanması, insanlık suçudur. Çünkü Öcalan, yaşamını halka ve hak için adadı. Öcalan’ın savunucusuyuz ve fiziki özgürlüğünü savunuyoruz.”
  Süryani Birlik Partisi Üyesi Malik Esmer de şunları belirtti: “Süryani Birlik Partisi olarak, Süryani halkı adına Kürt Halk Önderini destekliyoruz. Türk devleti uluslararası ve insan hakları kanunlarını ihlal ediyor. Bu da Türk devletinin faşist olduğu göstergesidir.”
  Esmer, sözlerinin devamında, “Suriye krizinde Türkiye çıkarlarına göre hareket ediyor ve bu nedenle Suriye topraklarını işgal ediyor” dedi.
  Sözlerinin sonunda Malik Esmer, bütün Süryani halkına Türk devleti ve çetelerine karşı çıkmaları çağrısında bulundu.
   (zd)
  ANHA

  Top News