K24

  Arap basınında İran-Türkiye gizli haritası

  HABER MERKEZİ – Arap basınında bugün öne çıkan başlıklar arasında QSD’nin Reqa’daki ilerleyişi, İran ve Türkiye’nin Suriye’ye ilişkin gizli haritası ve Türkiye’nin çetelerle bağlantısı yer aldı.
  Reqa’yı Özgürleştirme Hamlesi
  El Heyat gazetesinde yer alan “Demokratik Suriye Güçleri Reqa merkezinde DAIŞ’e karşı operasyon başlattı” başlıklı haberde, Reqa’nın yüzde 90’ının DAIŞ’in denetiminden çıktığı belirtildi ve “DAIŞ’in hala bulunduğu, özellikle kent merkezindeki bazı yerlerde çatışmalar sürüyor. Demokratik Suriye Güçleri, DAIŞ’i kuşatmak için kuzey ve doğuda ilerlemeye çalışıyor. Bazı Demokratik Suriye Güçleri Komutanlarına göre, güçlerinin karşısında 3 zorlu nokta var, bu noktalar Beledi Stadı, şimdi El Cehim Bulvarı olarak bilinen El Neim Bulvarı, son olarak da DAIŞ’in karargaha dönüştürdüğü Reqa Hastanesi” ifadeleri yer aldı.
  Türkiye ve İran arasındaki gizli harita
  Türk devletinin İdlib’i işgal operasyonuna ilişkin ise El Arab gazetesinde “Türkiye ve İran arasında İdlib eyaletini işgal için gizli bir harita var” başlıklı yazı yayınlandı. Yazıda şunlar kaydedildi: “Türkiye terörist ve koalisyon grupları ile anlaşıyor ve sınır hattını hakimiyetine almak için taraftarlarını değiştiriyor. Türkiye’nin Heyet Tehrir El Şam’a (eski Cebhet El Nusra) karşı savaş bahanesiyle Özgür Ordu’daki bazı gruplar yoluyla İdlib’e müdahalesi ve Türkiye’nin Kuzey Suriye’ye girme çabasına ilişkin Rusya ve İran’dan izin olup olmadığı soruları ortadan kalktı. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın  İran’a son ziyaretinin Suriye ve Irak savaşını yürütmek için gizli bir harita üzerine anlaşmakla sonuçlandığı bilgileri yayıldı.”
  Güney Kürdistan krizi
  El Arab gazetesinde Güney Kürdistan krizine ilişkin ise “Kerkük’te iç savaş davulunun sesi geliyor” başlıklı bir yazı yayınlandı. Yazıda şu ifadelere yer verildi: “Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı İyad Elawi, Associated Press (AP) Amerikan ajansı ile yaptığı görüşmede referandumdan sonra Kürt yönetiminde olan Kerkük’te iç savaş uyarısında bulundu. Elawi Kürtlerle görüşmelerin sonuçsuz kalması durumunda iç savaş çıkacağını belirtti ve Kürdistan Bölgesel Hükümeti ile Bağdat Merkezi Hükümetine, İran destekli Şira milislerine petrol açısından zengin olan kent üzerindeki anlaşmazlıkları çözmeleri çağrısı yaptı.”
  (n)
  ANHA

  Top News