K24

  Görüşler farklı, ancak ortak amaç Ulusal Kongre

  GIRKÊ LEGÊ – Rojava Çalıştay’ın birçok farklı görüş ortaya çıkarken, herkes Kürdistan halkının tarihi bir aşamadan geçtiği, bu yüzden de tüm güçlerin birleşmesi ve Ulusal Kongre’nin gerçekleşmesi gerektiği konusunda hemfikir.
  Bu sabah Cizre Bölgesi Qamişlo Kantonu Rimelan beldesinde başlayan Ulusal birlik Rojava Çalıştayı devam ediyor.
  Çalıştay’da konuşan PYD Eş başkanı Şahoz Hesen partilerinin Kürt halkının hakları için mücadele ettiğini ve mücadelesine devam ettiğini belirterek konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Rojava Demokratik Özerk Yönetimi’ni kuran güçlerden biri de biziz ve dayanışmamız sayesinde bugün bu aşamadayız. Ayrıca bölge için olumlu sonuçlar getiren Demokratik Kuzey Suriye Federasyonu’nu kuran güçlerden biriyiz.”
  Hesen YPG, YPJ ve QSD’ye teşekkür ederek tüm parti ve güçlere askeri güçlere (YPG, YPJ, QSD) destek vermeleri çağrısı yaptı.
  Kürt halkının kaderini belirleme sürecinden geçtiğini belirten PYD Eş başkanı, Kürdistan Ulusal Kongresi’nin yapılması gerektiğini söyledi.
  Suriye Kürt Sol Partisi Sekreteri Salih Kedo da yaptığı konuşmada Kürt toplumunun tarihi bir süreçten geçtiğini ifade ederek “Kürdistan’ın dört parçasında büyük engeller önümüzde, bu yüzden de yakın zamanda Kürdistan Ulusal Kongresi gerçekleşmelidir” dedi.
  Siyasetçi Şewqi Mihemed Kürt halkının yararı için birlik olunması gerektiğini söyledi ve Kürt halkının defalarca katliama uğramasına rağmen varlığını koruduğunu dile getirdi.
  Suriye Kürt Sol Partisi Sekreteri Mihemed Musa da konuşmasında Ulusal Kongre’ye destek oluyormuş gibi davranan kesimleri eleştirdi.
  Çalıştay’a Şam’dan katılan Siyasetçi Cemil İzweri ise Rojava Çalıştayı’nı kutladı ve Kürdistan Ulusal Kongresi’ni beklediklerini söyledi.
  Suriye Kürt Demokrat Partisi Sekreteri Cemal Mela Mehmud PYD’ye teşekkür etti ve “Rojava’da siyasetin önünü açan ve Kürt halkının birliği için büyük bedeller veren PYD’ye teşekkür ediyoruz” dedi.
  Çalıştay devam ediyor.
  (n)
  ANHA

  Top News