K24

  Kongreya Star Efrin ve Kobanê’de katliamı kınadı

  EFRİN – Kongreya Star tarafından Kobanê ve Efrin’de yapılan basın açıklaması ve toplantıyla Şengal katliamının 3. yılı kınandı ve kadınların örgütlülüğünü güçlendirmesi gerektiği belirtildi.
  Efrin
  Kongreya Star Efrin Kantonu üyeleri, Şengal katliamının 3. yılına ilişkin basın açıklaması yaptı.
  Kongreya Star Koordinasyonu Üyesi Daliya Henan tarafından okunan açıklamada Êzidî halkının tarih boyunca egemenler tarafından katliamlar ve fermanlara maruz kaldığı belirtildi ve “Egemen devletler fermanlarla Êzidîleri inançlarından uzaklaştırmak istemiş ancak bunu başaramamışlardır” denildi.
  Katliamın kınandığı açıklamada YBŞ-YJŞ savaşçılarının Şengal halkını DAIŞ çetelerinden kurtardığı ve halkın kendini örgütlediği ifade edildi.
  Açıklamanın sonunda bütün kadınlara, örgütlülüklerini güçlendirme ve Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın felsefesi ışığında ilerleme çağrısı yapıldı.
  Kobanê
  Kobanê Kantonu’nda Kongreya Star tarafından düzenlenen toplantıda 3 Ağustos 2014’te gerçekleşen Şengal katliamı anlatıldı. Toplantıda TEV-DEM Kobanê Kantonu Meclisi Eşbaşkanı Eyşe Efendî de hazır bulundu.
  Toplantıda konuşan Kongreya Star Koordinasyonu Üyesi Xalîse Hac Ebdulqadir, katliamı kınadı. Eyşe Efendî ise toplantıdaki konuşmasında özgürlük şehitlerinin fedakarlıklarıyla halkın kendi toprakları üzerinde yaşadığını belirtti.
  Kongreya Star Yönetimi Üyesi Newroz Kobanê de katliamın ardından çok sayıda Êzidî kadının Musul’daki pazarlarda köle olarak satıldığını ve çok sayıda Şengalli çocuğun katledildiği söyledi.
  Êzidî halkının hiçbir zaman köleliği kabul etmediği ve katliamı asla unutmayacağını söyledi.
  Konuşmaların ardından toplantı ″Bijî Berxwedana Şengalê″ ve “Şehîd Namirin” sloganlarıyla son buldu.
  (cj)
  ANHA  Top News