K24

  Sesi yaşından büyük

  ÎHSAN EHMED
  HESEKÊ – 6 yaşından beri şarkı söylemeyi seviyor ve kendi yaşından büyük sesiyle yeteneğini geliştirmek için Hesekê’deki Xabûr Kültür Sanat Merkezi’nde eğitim görüyor.
  8 yaşındaki Şems Amir Celal, Hesekê’nin Miftî mahallesinde yaşıyor. 6 yaşından beri güzel sesiyle şarkı söylemeye başlaması üzerine ailesi, cevherinin farkına varıp yeteneğini geliştirmesi için Xabûr Kültür Sanat Merkezi’ne kayıt yaptırdı.
  Şems, her hafta cuma ve cumartesi günleri 20 arkadaşıyla beraber vokal eğitimi alıyor. Anne ve babası da ona destek oluyor.
  Boş zamanlarında oyun oynamak yerine evde eğitim görmeyi tercih eden Şems şunları dile getirdi: “Öğretmenimi ve eğitim tarzını seviyorum. O bana müziği ve notaları öğretiyor.”
  Müzik öğretmeni Ciwan Ehemd, Şems’in gelişime açık bir çocuk olduğunu ve kavradığını, sesinin ‘yaşından büyük’ olduğunu söyledi. Ciwan sözlerine şöyle devam etti: “Şems’in sesinin daha da güçlü olması için bütün imkanımla onu eğiteceğim, onun başarısıyla gurur duyacağım.”
  Annesi Îlham Îlyas ise, 6 yaşından beri Şems’in şarkı söylemeyi sevdiğini vurgulayarak, “Bundan dolayı yeteneğini geliştirmesi için onu,  Xabûr Kültür Sanat Mezkezi’ne kaydettirdik” dedi.
  Îlham, müzik öğretmeni yardımıyla oğlu Şems’in yeteneğinin geliştiğini de sözlerine ekledi.
  (zd/cj)
  ANHA

  Top News