K24

  ‘7.yılına giren krizin çözümü, federasyondur’


  GIRÊ SPΖ Girê Spî Demokratik Özerklik Yönetimi Eşbaşkanı Hemdan El-Ebid, Suriye’de 7 yıl önce başlayan devrimin bölgesel ve küresel güçlerin müdahalesi ile amacından çıktığını ve krize dönüştüğünü belirterek, bu krizin en uygun çözümünün federasyon modeli olduğunu dile getirdi.
  Bir kıvılcımla başlayan Suriye Devrimi, tüm Suriye’ye yayıldı ve bugün 7. yılına giriyor. Konuya ilişkin konuşan Girê Spî Demokratik Özerklik Yönetimi Eşbaşkanı Hemdan El-Ebid, bölgesel güçlerin müdahaleleri sebebiyle devrim rüzgarının savaşa ve yıkıma dönüştüğünü belirtti.
  Suriye Devrimi’nin kirli rejimi değiştirmek amacıyla çıktığını; sonra ise Türkiye, Suudi Arabistan, Katar gibi bölgesel ve küresel güçlerin müdahaleleri ile barışçıl amacından çıktığını kaydeden El-Ebid, Suriye’deki krizin tüm halkların ortaklaşması ile çözüme ulaşabileceğini söyleyerek, “Suriye krizi, Suriye’de bulunan Arap, Kürt, Çerkez, Türkmen ve tüm halkların ortaklaşması dışında çözüme ulaşamaz” dedi.
  El-Ebid, federasyon modelinin en uygun çözüm modeli olduğunu belirterek, konuşmasının sonuna doğru şunları dile getirdi: “Girê Spî bölgesine silahlı grupların müdahalesi gerçekleştiğinde, korku ve mezhepsel çatışmalar baş göstermişti. Ancak kentin kurtarılmasından sonra, Demokratik Özerklik Yönetimi’nin ilan edilmesi gibi temelden değişimler gerçekleşti.”
  (cj/na)
  ANHA

  Top News