K24

  Katliam kurbanlarını resimleriyle ölümsüzleştiriyor

  OLVA HECÎ MENSÛR
  QAMIŞLO – Samir Kalo adındaki ressam geçen yıl Qamişlo’da yaşanan intihar saldırısı sonucu yaşanan katliamın tanıklarından. Katliamın 1. yıldönümünde çizdiği resimlerle katliamda yaşamını yitirenleri anan ve ölümsüzleştiren ressam Kalo, çizdiği birbirinden değerli tabloları şehit ailelerine armağan ediyor.
  Kendisi de Qamişlolu olan Samir Kalo, Qamişlo’nun Xerbî Mahallesi’nde yaşanan katliama da tanıklık etti. 27 Temmuz 2016’da yaşanan intihar saldırısında çoğunluğu kadın ve çocuk, onlarca sivil yurttaş yaşamını yitirmişti.
  Katliamın tanığı Samir Kalo, tanık olduğu katliamda yaşamı yitirenler anısına, kurbanların resimlerini çizmeye başlamış.
  Cizre Kantonu Kültür Konseyi, Samir Kalo’ya destek sundu ve sunulan destekle Kalo, katliam kurbanlarının resimlerini çizmek için daha çok imkana sahip oldu ve birbirinden değerli, bir o kadar hüzünlü tablolar çizdi.
  ANHA, Samir Kalo’nun resim çizdiği atölyesini ziyaret etti. Kalo, saldırı yaşandığında ailesinin durumunu öğrenmek için hemen katliam alanına gittiğini, fakat saldırının olduğu alana gittiğinde karşılaştığı görüntülerden oldukça etkilendiğini ifade etti. Dehşet manzaraları karşısında ailesini aramayı bırakan Kalo, diğer bazı yurttaşlarla etrafa saçılan cenazeleri toplamaya ve enkaz altında kalan yaralıları kurtarmaya yönelir.
  Ressam Samir Kalo yurttaşların başına gelen bu korkunç olayla ilgili olarak şöyle konuştu: “Saldırının olduğu alana baktığımda, karşımdaki korkunç manzarayla karşılaştığımda saldırganların insafsızlığını ve namertliğini iyi tanıdım. Vahşi saldırıyı gözlerimle gördüm. O nedenle katliamdan bir süre sonra yaşamını yitirenleri ve katliamın içeriğini tabloya yansıtmaya karar verdim. Beni en çok etkileyen ise yaşamını yitirenlerin daha çok kadın ve çocuk olmasıydı.”
  Samir Kalo, çizdiği tabloları, vahşi katliamın 1. yıldönümünde şehit ailelerine armağan edeceğini belirtti.
   (ge/n)
  ANHA


  Top News