K24

  Efrîn ve Şehba’ya yapılan saldırılar Avrupa’da protesto edildi

  HABER MERKEZİ – Türk devletinin Efîn’e dönük işgalci saldırıları Avrupa ülkelerinde protesto edilmeye devam ediyor.
  KÖLN
  Almanya’nın Köln kentinde miting düzenleyen Kürtler, Efrîn’i sahiplendi.
  PYD ve Köln Kürt Demokratik Toplum Merkezi  öncülüğünde Bahnhofvorplatzda yapılan mitinge, çoğunluğu Rojava’dan gelen, Köln ve çevresinde yaşayan Kürdistanlılar da katıldı. Eylemde, ‘Özgürlüğümüzün garantisi öz savunmadır’, ‘AKP-IŞİD faşizmine hayır’, ‘Erdoğan Efrîn’e saldırıyor’ yazılı Almanca pankartlar ve Erdoğan-DAİŞ işbirliğini yansıtan karikatürler taşındı.
  PYD tarafından hazırlanan bildiriler okundu ve dağıtıldı. Kitle tarafından Çerxa Şoreşê Marşı okundu ve yine hoparlörden Rojava Marşı dinletildi.
  HANNOVER

  Almanya’nın Hannover kentinde PYD öncülüğünde organize edilen Efrîn yürüyüşü de tren garı önünde başladı. Almanya anti faşist grupların da destek verdiği yürüyüş, şehrin en kalabalık caddelerinde yapıldı. Yürüyüşte, “Efrînli sivillere yönelik Türk devlet terörü durdurulsun” yazılı pankart, TEV-DEM flamaları ve birçok Almanca döviz taşındı.
  PYD bildirisinin okunduğu yürüyüşte sık sık ‘Bijî Serok Apo’, ‘Bijî berxwedana Efrînê’, ‘Katil Erdoğan’ sloganları atıldı.
  ZÜRİH

  İsviçre’nin Zürih kentinde PYD öncülüğünde Türk devletinin Efrîn’i işgal planlarını protesto etmek amacıyla miting düzenlendi.
  Türk Konsolosluğu önünde yapılan miting, 14 Temmuz ölüm orucu şehitleri için yapılan bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. YPG, YPJ bayraklarının taşındığı mitingde konuşan PYD Zürih Temsilcisi, işgal planlarının hayata geçmemesi için alanlarda olacaklarını belirtti.
  Yapılan konuşmada, Efrîn’e yapılması düşünülen işgalin sonucunun hezimet olacağı, işgalin yaşama geçmemesi için her türlü direnişin sergileneceği vurgulandı.
  Daha sonra PYD Kadın Örgütlenmesi adına kısa bir açıklama yapıldı. Açıklamada, “Tüm Rojava’da kadınlar nasıl kendi toprağını savunduysa, Efrîn’de de aynı durumun yaşanacağını kimse unutmasın.” denildi.
   

  Top News